Bilgelik Nedir

Bilgelik bilgi değildir. Bilgili insan onu göremez, o kördür. Onu sadece masum insan görebilir, sadece bir çocuk, hiçbir şey bilmeyen biri, bilmeme halinden hareket eden biri bilgeliğin ne olduğunu bilebilir. Bilgeliğin bilgiyle alakası yoktur, hiç yoktur; masumiyetle alakası vardır. Bilgeliğin büyümesi için yüreğin saflığından bir şey gereklidir, varlığın boşluğundan bir şeye ihtiyaç vardır. “Sadece çocuk gibi olanlar benim Tanrı Krallığıma girecektir” diyen İsa haklıdır.

Bilgi dışarıdan gelir, bilgeliğin kuyusu içeridedir. Bilgi ödünç alınır, bilgelik orijinaldir. Bilgelik, varoluşu senin anlamandır –Buda’nın anlaması değil, Atisha’nın anlaması değil, benim anlamam değil, senin anlaman, varoluşu mutlak olarak senin anlaman.

Ruhunun aynasında hiçbir bilgi tozu olmadan görebildiğinde, ruhunda hiçbir bilgi tozu olmadığında, yalnızca bir ayna olduğunda, olanı yansıtırsın. Bu bilgeliktir. Olanı yansıtmak bilgeliktir.
Bilgi egoyu güçlendirir, bilgelik ancak ego gittiğinde, unutulduğunda oluşur. Bilgi öğretilebilir; sana öğretecek üniversiteler var. Bilgelik öğretilemez, bir enfeksiyon gibidir: bilge bir kişi ile olman, onunla hareket etmen gerekir ve ancak o zaman içinde bir şey hareket etmeye başlayabilir.

Müritteki harekete usta neden olmaz, bu bir neden ve etki olayı değildir. Bu , Carl Gustav Jung’un “Senkronisite” dediği şeydir. Usta o kadar sükûnetle doludur, masumiyeti o kadar taşkındır ki varlığı senin içinde bir süreç başlatır. Hiçbir şey iletilmemiştir, yalnızca içsel varlığın, “Ben de ustamla aynı hazineye sahibim. Sadece bunu unuttum. Dışarıya taşındım, içeriyi arkada bıraktım. Hazine kayıp değil, sadece unutulmuştu; uykuya dalmıştım,” diye hatırlar.

Uyuyan insan en fazla uyanık olduğunun rüyasını görebilir. Ama bu da bir rüyadır. Bu rüya bilgidir. Uyuyan ve bildiğini düşünen kişi.. Bu bilgidir. Ama gerçekten uyanan kişi bilgedir. Bilgi, bilgeliğin sahte plastik taklididir.

Bilgelik gerçek bilgidir-bilgiden çok bilmektir çünkü bir son noktası yoktur. Büyümeye devam eder, akmaya devam eder. Bilge insan öğrenmeye devam eder; bunun bir sonu gelmez.

Bilgi olma, bilge ol. Ustana da güven…

Osho

Araç çubuğuna atla