Doğaya İzin Ver

Ben sana doğal ol dediğim zaman bile, sen doğal olmaya çalışacaksın ve bu yüzden kaçıracaksın. İnsan doğal olmak için nasıl bir yol izleyebilir? Eğer ben sana hiçbirşey yapma dersem, sen hiçbirşey yapmamak için çalışırsın. Eğer hareketsiz dur dersem, hareketsiz olmak için her türlü çabayı gösterirsin. Ama çaba göstermek zaten hareketin kendisidir. Bu yüzden anlaşılması gereken şu:

Hiçbir çabaya gerek yok.

En ufak bir çaba bile gösterirsen mucizeyi kaçıracaksın.

O halde ne yapmak gerekiyor?

Hiçbirşey…

Sadece basit bir his: Doğaya izin ver…

Başlangıçta o zor olacak çünkü sen her zaman yolu kapattın ve müdahale ettin. Başlangıçta o zor olacak ama sadece üç hafta için doğaya izin ver. Acıktığında ye, uykun geldiğinde uyu. Acıkmadığında yeme. Eğer uykun yoksa uyumamak sana zarar vermez. Zarar vermez, çünkü bedeninin ona ihtiyacı yoktur. Onu zorlama. Uyanık kal, onun tadını çıkar, yürüyüşe çık; odanda biraz dans et, şarkı söyle ya da meditasyon yap ama kendini uyumaya zorlama. Uykulu hissettiğin zaman, gözlerin “artık uyu” dediği zaman uyu… Ve sabah olunca kendini yataktan çıkmaya zorlama, içsel benliğine izin ver. Ona bir şans tanı. O seni yönlendirecek, gözlerin kendiliğinden açılacak.

Birkaç gün biraz zorluk olacak ama üç hafta içerisinde… Ve eğer müdahale etmemen halinde üç hafta diyorum, çünkü eğer müdahale edersen üç yaşam bile yeterli olmaz! Müdahale etme ve birşeylerin olmasını bekle, onlara izin ver. Üç hafta içerisinde yeniden doğanın içine düşeceksin ve aniden her zaman cennet bahçesinde olduğunu ve Adem’in oradan asla sürülmediğini, sadece sürüldüğünü zannettiğini göreceksin. Bilgi meyvesinin anlamı budur. Sen sadece sürüldüğünü düşünürsün. Nereye sürülebilirsin? Bütün doğa cennet bahçesidir, nereye sürülebilirsin? Bütün ev Tanrı’nın kendisi, o halde nereye sürülebilirsin?

Osho

Araç çubuğuna atla