Ego

Herkes egosuz dünyaya gelir.

Çocuk doğduğunda tamamen bilinçsizdir: Yüzer, akar; berrak, masum ve bakiredir. Ego yoktur. Ego, zamanla diğerleri tarafından yaratılır.

Ego, diğer insanların düşüncelerinin size yansıyan etkisidir.

Biri, örneğin bir komşu gelip, “Ne güzel bir çocuk!” diyerek beğeni dolu gözleriyle çocuğa bakar. O an ego işlemeye başlar. Kimi güler, kimi gülmez; anne bazen sevgi dolu bazen de sinirlidir. Ve çocuk olduğu gibi kabullenilmediğini öğrenir. Şartsız bir şekilde kabullenilmediğini bilir. Evde misafirler varken ağlarsa annesi kızar. Evde kimse yokken ağladığında annesi onunla ilgilenmez bile. Ağlamadığındaysa annesi ona değer verip bir öpücükle ödüllendirir. Misafirlerin yanında sessizce durursa annesi çok mutlu olup onu ödüllendirir. Çocuk, başkalarının kendisi hakkındaki düşüncelerini öğrenir, ilişkilerin aynasına bakar.

Yüzünüzü doğrudan göremezsiniz. Aynaya bakmak zorundasınız. Aynadaki görüntü yüzünüz hakkındaki fikrinizi oluşturur ve etrafınızdaysa bin bir tane ayna vardır. Hepsi sizi yansıtır. Biri sizi sever, birisi nefret eder, birisi sizinle ilgilenmez. Ve zamanla çocuk büyür ve büyürken başkalarının fikirlerini biriktirmeye devam eder. Başkalarının fikirlerinin özü sizin egonuz olur. Sonra çocuk kendine, diğerlerinin baktığı gibi bakmaya başlar. İşte ego budur. İnsanlar onu takdir edip alkışlarlarsa kendisinin harika biri olduğunu ve kabul edildiğini düşünür. İnsanlar onu alkışlayıp takdir etmek yerine reddettiklerinde kendisini kınanmış hisseder. Sonra takdir edilmenin yollarını arar. Değerli olduğuna yeniden inandırana kadar, kendisinin anlamı ve önemi olduğunu yeniden kabul ettirene kadar çabalar. Sonra kendisi olmaktan korkup başkalarının kendisi hakkındaki fikirlerini kabullenmek zorunda kalır.

Egodan vazgeçerseniz hemen yeniden bir çocuk olursunuz. Artık başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden endişe etmez, başkalarının sizin hakkınızda neler söylediğiyle azıcık bile olsa ilgilenmezsiniz. Şimdi aynayı bıraktınız. Bu anlamsız; yüzünüz varken aynaya nasıl olduğunuzu neden sorasınız ki?

Osho /Aydınlanmanın ABC’Sİ

Araç çubuğuna atla