Hoca çoktur ama Ustalar nadir bulunur

“Hoca çoktur ama Ustalar-Üstad hocalar- çok nadir bulunur…

Pek çok hoca ile karşılaşacaksın..İnsanlar, bir hocadan diğerine geçmeye devam ediyorlar. Bir hoca ile birkaç günlüğüne balayındadırlar ve sonra her balayı gibi bu da geçer ve birkaç gün sonra tükenirler.

Bir hocayla ilk karşılaştıklarında mest olurlar; sanki arzularının gerçekleştirilmesinin zamanı şimdi gelmiş gibi görünür. İnsanlar, kısa sürede bilgi sağlar ama bilgi susuzluğunu bir türlü dindiremez.

Ve böylece insanlar, bir hocadan diğerine geçmeye devam edip dururlar…

Pek çok hoca ile karşılacaksın; onlar her yerde varlar…İnsanlara çok çekici de gelirler çünkü onlar asla talepte bulunmazlar. Aksine onlar verirler; sana bilgi verirler, seni daha bilgili yaparlar…Fakat bilgi asla tatmin edemez. Karnı aç birini ekmek hakkında bilgilendirmek kadar nafiledir bu! Bilgi hep ekmek hakkındadır ama ekmek asla verilmez. Ekmek hakkında sadece konuşarak nasıl doyulabilir ki?!..

Lamba hakkında konuşmanın IŞIK yaratmayacağı gibi…

İnsanlar bir hocadan diğerine böyle geçerler. Bu arada; bir Usta ile karşılaşsalar bile onu kaçırma ihtimalleri de çok yüksektir. Çünkü beklentilerle gelirler…Ve hiçbir Usta, beklenti gerçekleştirmemiştir; bu mutlak bir kriterdir. Eğer biri senin beklentilerini yerine getiriyorsa o bir hocadır. Aslında, senin bir takipçindir. O, senin beklentilerini gerçekleştirmektedir…

Gerçek bir usta, senin beklentilerini asla karşılamaz! Aksine senin beklentilerini YIKMAYA devam eder.

Beklediğin her neyse, O asla YAPMAYACAKTIR.  O, tam aksini yapacaktır…

NEDEN?..

Çünkü eğer senin beklentilerini yerine getirirse, seni asla DEĞİŞTİREMEYECEKTİR.”

Osho

Araç çubuğuna atla