Zen

Doğru Düşünme

Doğru Düşünme’ye bağlı olan dört uygulama vardır:

1)”Emin misin?”

-Yolunuzda uzanan bir halatı yılan zannederseniz bunun peşinden korku tabanlı düşünme eylemi gelir. Algınız ne kadar hatalı olursa düşünüşünüz de o denli hatalı olacaktır. Lütfen “Emin misin?” sözcüğünü büyükçe bir kağıt parçasına yazıp göz önü yerlere asın. Bu soruyu kendinize defalarca sorun. Yanlış algılar hatalı düşünmeye ve gereksiz acılara neden olur.

2)”Ne yapıyorum?”

-Bazen “Ne yapıyorsun?” diye sorarım geçmiş ve gelecek hakkındaki düşüncelerinden kurtulup şimdiki ana dönmeleri için öğrencilerime. Burada ve şimdide olmaları için yaparım bunu. Cevap vermek için sadece gülümsemeleri yeterlidir. Yalnızca bu bile onların gerçek varlığını sergiler.

3)”Merhaba Alışkanlık Enerjisi”

-Bize zarar veren alışkanlıklarımıza bile bağlı kalma eğilimindeyizdir. İşkoliklik buna örnek olarak gösterilebilir. Atalarımız geçmişte sofraya ekmek getirebilmek için neredeyse bütün gün çalışmak zorunda idi. Bugün, çalışma tarzımız daha zorlayıcı ve gerçek hayat ile temas kurmamızı önler nitelikte. Hep işimizi düşünüyoruz ve nefes almaya bile vaktimiz yok. Kendimize kiraz çiçeklerini düşünüp çayımızı farkındalık içinde içebileceğimiz zamanlar yaratmaya ihtiyacımız var. Davranış şeklimiz düşünüş şeklimize, düşünüz şeklimiz de alışkanlık enerjilerimize bağlıdır. Bunu anladığımızda, tek yapmamız gereken şey “Merhaba Alışkanlık Enerjisi” deyip düşünüş ve davranışlarımıza yön veren alışkanlık tarzlarımızla dost olmaktır. Bu kökleşmiş düşünceleri kabullenip onlardan ötürü suçluluk duymamayı başardığımızda üzerimizde olan etkileri zayıflayacaktır.Doğru düşünme, Doğru Eylem’e götürür….

4)”Bodhicitta”

-“Sevgi Zihni”miz, kendi içimizde, bir sürü canlı varlığa mutluluk getirmeyi güçlü bir şekilde isteyen bir anlayış geliştirmek demektir. Bu, farkındalık içinde yaşanan bir yaşam pratiğinin itici gücüdür. Temelinde Bodhicitta olan düşünüş sayesinde yaptığımız veya söylediğimiz her şey diğerlerinin özgürleşmesine yardım edecektir. Doğru düşünme Doğru Çaba’ya da götürür.

Thich Nhat Hanh / Buddha’nın Öğretisi

Araç çubuğuna atla