Hayat

Eskiden Kadın olmak Daha Kolaydı

Eskiden kadınlar sadece evde olur, yemek yapar, çocuk bakarlardı. Sadece eşinin geliri düşükse kadın çalışırdı ve çalışan kadına acınırdı. Kadın çalışıyorsa evine bakamıyacağı düşünülürdü, zaten kadın bekarken çalışıyor ise evlenince evinin kadını olurdu.

90’lı yıllara gelindiğinde kadın sadece evde olmak istemedi, artık çalışmak ekonomik olarak özgürlük istiyordu. Önce üniversite okumaya sonra çalışmaya başladı. Bu kadının hoşuna gitmişti. Çalışıyor, istediği gibi harcıyor ve geziyordu. Artık çalışan kadın evli olmak yerine bekar olup gününü gün etmek istiyordu. Yaşasın özgürlük…

Çalışan kadın artık işkolik olmuştu, çalışıyor ve yükseliyordu. Zirveye ulaşmıştı. Bir çok şirkette önce orta kademe sonra üst kademe yönetici kadın oldu. 90’lı yılların sonlarına gelindiğinde şirketler işkolik ve yalnız 30’lu yaşlarda kadınlarla doluydu. Bu çalışan kadına yetmedi, çıtayı biraz daha yükseltti. Artık hem evli hemde başarılı çalışan kadın olmalıydı.

Çalışan kadın etrafına bakındı. Başarılı, paralı koca adayları gözden geçirildi. Adaylardan kel, şişman ve kısa boylu olanlar hemen elendi. İnce ruhlu şaraptan anlayan, 14 şubatta müthiş süprizler yapabilen, kimsenin bilmediği yerlerde başbaşa tatillere götüren, yaşamayı seven ve bol bol espri yapanlar hemen kapışıldı.

Yurt dışından gelinlikler getirtildi. Otellerde muhteşem düğünler yapıldı. Maldivlere yada Baliye balayına gidildi. Balayından sonra çalışan kadın hızla iş başı yaptı. Gündüzleri toplantıdan toplantıya koşuştururken akşam yemeğinide düşünmeye başlamıştı artık. Akşam ne yenmeli nereye gidilmeli. Eşinin gömlekleri pantolonları ütülümü, kıyafetleri kurutemizlemeciye gittimi geldi mi? Marketten alınacakların listesini çıkar, iş çıkışında git al, eve gel, akşam yemeğini hazırla.

Çalışan kadın artık çok mutluydu. Gece yatağı sıcacıktı. Üzülünce derdini paylaşan, hastalanınca ona bakan, ağlayınca destek olacak bir omuza, gözyaşlarını silecek şefkatli ellere sahipti. 15 saat koşturmak kadına vız geliyordu. Etraf bu şekilde koşuşturan ev ile iş arasında çift vardiya çalışan kadınla doluydu.

Zaman hızla geçiyordu. Çalışan kadın 35’ine yaklaşıyordu. Biyolojik saati be-bek-be-bek diye uyarı vermeye başlıyordu. Evet çalışan kadın hemen çığlıklar atarak ‘bebekte yaparım kariyerde’ diye bağırıyordu. Çalışan kadınlar hemen sosyetik kadın doğumcuların randevularını doldurdular. Çalışan kadınlar ajandalarına ve işlerin temposuna uygun zamanı seçip hemen mikroenjeksiyonla bebek yapmaya başladılar. 1-2 ay sonra güzel haberler sırayla gelmeye başladı, çalışan kadınlar hamileydiler.

Çalışan kadın hem hamile hemde güzel olmak istedi. Hemen diyetisyenlere koşulup özel hamile diyetleri alındı. Bol bol kivi yenmeye başlandı. Eskisi gibi börek, tatlı, turşu, erik aşerilmiyor;karpuz, kivi, mango isteniyordu gecenin bir yarısı eşlerden.

Çalışan kadın bebeğini eski usul büyütmeyecekti. Hemen onlarca hamilelik, bebek büyütme kitapları alındı, birçok internet sitesine üye olundu. Yoga ve anne-baba kurslarına yazılındı.

Çalışan hamile kadın artık gün gün takip ediyordu bebeğinin gelişimini. 210. günden sonra bebeğin matematik zekasının artması için Mozart dinletilecekti. Ve sonunda mutlu gün geldi…

Çalışan kadın artık anneydi. 3-4 aylık izinden sonra öldürücü diyetlerle zayıflayarak işbaşı yapmıştı. Artık başarılı bir yönetici, iyi bir eş ve anne olarak 24 saat çalışıyordu. Bebek büyüdükçe sosyalleşmesi için çalışan kadın cumartesilerini çocuğuna ayırdı. Artık tüm anneler topluca etkinliklere katılmaya başladılar. Yaşgünü partileri, tiyatrolar, piyano dersleri, basketbol, tenis ve yüzme kurslarının biri bitip diğeri başlıyordu. Çalışan kadına buda yetmedi ve çitayı biraz daha yükseltti. O artık evinde katkısız sağlıklı ekmekler, reçeller yapmalı, organik gıdalarla vitamini bol yemekler hazırlamalıydı. Bütün çalışan kadınlar yemek yapma kurslarına koşmaya başladılar. Evlerine ekmek yapma makinaları aldılar. Toplantı aralarında birbirlerine yemek tarifi vermeye başladılar.

Bakalım çalışan kadın çıtasını bundan sonra nereye yükseltmeye çalışacak.

Gelelim erkeklere… Bu süreç içerisinde çalışan erkek ise çıtasını hiç yükseltmedi.

80’lerde, 90’larda ve 2000’lerde hiç değişmedi. Hep bira içiyor, maça gidiyor ve tv izliyordu.

(Yazarı bilinmiyor)alıntı

Araç çubuğuna atla